blog

Makro zdjęcia – co to jest, jak powstają, jak można je wykorzystać?

20.02
2021

Makrofotografia polega na odwzorowaniu obiektu w naturalnych rozmiarach lub w nieznacznym powiększeniu. Zdjęcia makro powstają wówczas, gdy obraz fotografowanego przedmiotu osiąga na matrycy tyle centymetrów, ile ma w rzeczywistości. Skala odwzorowania wynosi wtedy 1:1. Częstym problemem, który pojawia się w przypadku makrofotografii jest mała głębia ostrości. Dlatego też bardzo istotne jest precyzyjne jej ustawienie.

Jak powstają zdjęcia makro?

W celu uzyskania dobrej jakości zdjęcia makro powinniśmy zastanowić się nad tym, co chcemy pokazać na fotografii i w jaki sposób to wyeksponować. Możemy skupić się na samym obiekcie lub jego części. Wówczas należy zastosować ciasne kadry, a także niewielką głębię ostrości. Z bardzo wielu doświadczeń wiadomo, że ludzkie oko skupia większą uwagę na elementach ostrzejszych. Dlatego też rozmyte lub niewidoczne tło może pomóc osiągnąć taki efekt. Może zdarzyć się, że podczas fotografowania obiektu nie będziemy mieli zbyt wielu możliwości regulowania głębi ostrości. Jednak jeśli przy dużym powiększeniu jest ona za niska, wówczas możemy dokonać zwiększenia maksymalnej wartości przysłony. Przy zdjęciach makro powinniśmy pamiętać o tym, że smukłe obiekty lepiej wyglądają przy pionowej orientacji fotografii, natomiast szerokie i bardziej rozległe przy poziomej. W tworzeniu wysokiej jakości zdjęć makro niezbędny jest profesjonalny sprzęt ze specjalnym obiektywem do makrofotografii.

 

Jak można wykorzystać makro zdjęcia?

Zdjęcia makro ukazują ukryte i niewidoczne gołym okiem faktury obiektu, które są na ogół ignorowane lub uważane za zwyczajne. Pozwalają ukazać obiekt w sposób atrakcyjny. Makrofotografia wykorzystywana jest do fotografowania owadów i roślin (makrofotografia przyrodnicza), a także w fotografii produktowej.

Makro zdjęcia w IcomSeo

W IcomSeo wykonujemy makro zdjęcia, wykorzystując do tego wysokiej jakości sprzęt Orbitvu Station, który ma znakomite funkcje tj. doskonałe oświetlenie, automatyczne usuwanie tła, superfocus, auto polisher, a także szablony. Specjalne oprogramowanie umożliwia usunięcie tła już w trakcie wykonywania pierwszych zdjęć, a co istotne całkowicie automatycznie! Dzięki funkcji superfocus możemy uzyskać maksymalnie ostre zdjęcia produktów. Specjalny korektor barw pozwala na wierne odwzorowanie kolorów złota, srebra, kamieni szlachetnych, dzięki czemu sprawdzi się idealnie w fotografii produktowej. Funkcja Auto Polisher pozwala na usuwanie wszelkich niedoskonałości z powierzchni fotografowanego przedmiotu.

Poznaj naszą ofertę: https://icomseo.pl/oferta/makro-zdjecia-komora/

zobacz również

Jak dotrzeć z postami do nowych użytkowników na Instagramie?

Jak skutecznie budować markę na Linkedin?