blog

Influencer marketing – co to takiego i jakie korzyści przynosi firmom?

17.12
2020

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych zaczęły pojawiać się nowe zawody, usługi, a także korzyści marketingowe dla firm. Mowa przede wszystkim o influencer marketingu! Jest to stosunkowo nowe zagadnienie w Polsce, nic dziwnego więc, że wzbudza wiele ciekawości i pytań. Wyjaśniamy, na czym polega i jakie ma zalety.

 

Influencer marketing- co to właściwie jest?

Influencer marketing to niezwykle skuteczna forma marketingu w Social Media, która obejmuje prezentację, poparcie i lokowanie produktu przez influencerów na ich własnych profilach społecznościowych  – Instagramie, Facebooku, blogu lub innym kanale społecznościowym. Warunkiem skuteczności działań jest posiadanie dużego grona zaangażowanych odbiorców i umiejętności wpływania na ich opinię. Powszechnie uważa się, że jednym z najistotniejszych impulsów do zakupienia konkretnego produktu przez konsumenta, jest osobista rekomendacja wraz ze szczegółowym jego opisem, sposobem użycia oraz przedstawieniem korzyści wynikających z jego użytkowania. Dlaczego tak bardzo konsumenci ufają influencerom? Ponieważ obserwując ich od dłuższego czasu, czują z nimi pewnego rodzaju więź, inspirują ich, dlatego też liczą się  z ich zdaniem. Efektywne działania influencer marketingu to takie, które podejmowane są przez liderów opinii publicznej. Mogą one wpłynąć na ostateczną decyzję potencjalnego klienta.

 

Kim są influencerzy?

Influencer to osoba, która prowadzi w Internecie różne działania, np. bloga, profil na Instagramie, Facebooku lub Youtube i zyskuje w związku z tym ogromną popularność. Influencerami mogą być blogerzy, youtuberzy, vlogerzy, instagramerzy, gamerzy (streamerzy) oraz osoby publiczne np. piosenkarki lub aktorzy. Dużą popularność i uznanie zdobywają dzięki dużej wiedzy na dany temat, specjalizacji w danym obszarze, wysokiej jakości zdjęć, zainteresowaniom modowym, podróżniczym i nie tylko. Osoby nazywane Influencerami posiadają bardzo duże możliwości oddziaływania na opinie, poglądy i decyzje innych osób. Wygłaszane przez nich wypowiedzi są uznawane za autentyczne. Od tradycyjnych celebrytów różnią się przede wszystkim naturalnością, zbliżonym statusem społecznym, podobnym stylem życia, problemami, co sprawia, że odbiorcy mogą się z nimi identyfikować. Największą zaletą influencerów jest umiejętność budowania długotrwałego zaangażowania.

 

Wpływ społeczny

W kontekście influencer marketingu wpływ społeczny nie polega na argumentowaniu o jakimś punkcie widzenia lub produkcie, ale na umiejętnościach perswazyjnych i na luźnych relacjach pomiędzy stronami (adresat – odbiorca). Obserwatorzy mogą postrzegać influencerów jako osoby z doskonałym stylem i jakością życia, wyglądem, zainteresowaniami, stylem ubioru. Natomiast promowane przez nich produkty mogą stanowić pewnego rodzaju skrót do takiego samego stylu życia, jaki mają oni.

 

Czy warto angażować ich do promocji marki? Jakie korzyści przynoszą firmie?

Influencerzy mogą pomóc Ci rozwinąć markę i dotrzeć z produktami do dużej grupy odbiorców pod warunkiem, że wybierzesz właściwych influencerów dla branży, w której działasz, a także zadbasz o odpowiednią strategię już na samym początku współpracy. Popularni i doświadczeni influencerzy z dużą grupą zaangażowanych odbiorców poprzez lokowanie Twoich produktów mogą pomóc Ci:

  • dotrzeć z produktem lub usługą do idealnego odbiorcy,
  • poprawić pozycję w wyszukiwarce Google, pod warunkiem, że influencer w treści wpisu na swoim blogu wstawi aktywny link do Twojej strony www,
  • poszerzyć świadomość Twojej marki,
  • przedstawić produkty lub usługi w kreatywny i przekonywający sposób,
  • wielokrotnie zwiększyć wyniki sprzedażowe.  

 

zobacz również

Jak dotrzeć z postami do nowych użytkowników na Instagramie?

Jak skutecznie budować markę na Linkedin?