blog

Hasztagi – co to jest? Jak używać ich w Social Media?

25.02
2020

Hasztagi to popularne słowa opatrzone kratką (z ang. hash), które są wykorzystywane w Social Mediach. Po raz pierwszy używane były na Twitterze, następnie zaczęły się pojawiać na innych portalach takich jak Facebook, czy Instagram, w celu oznaczenia treści. Dzięki hasztagom, w bardzo łatwy sposób można odnaleźć interesujące nas treści, spośród milionów postów. Hasztagi są często używane w reklamach z uwagi na podążanie za trendami i naśladowanie języka młodzieży. W ten sposób jest łatwiej dotrzeć z przekazem reklamowym do młodych odbiorców. Znaczek „#” + dane słowo działa jak link, po którego kliknięciu wyświetlają się wszystkie posty, które zawierają ten hasztag. Za pomocą hasztagów można w łatwy sposób dotrzeć z contentem do osób, które mają podobne lub takie same zainteresowania co my, albo mogą być potencjalnymi klientami naszych produktów.

Czy warto używać popularnych hasztagów?

Popularne hasztagi takie jak np. #travel, #fashion, czy #love mają największą liczbę wyszukiwań, są codziennie używane przez setki lub tysiące internautów. Oznacza to, że tracą swoją funkcjonalność. Używając popularnego hasztagu powinieneś wiedzieć, że Twój post zginie wśród tysiąca innych zdjęć i treści. Będzie jedynie ładnie wyglądał w poście i będzie elementem opisu Twojego przekazu. Zaleca się, aby ograniczać popularne hasztagi do minimum dwóch albo trzech, a skupić się na tych, które mają około 100 tysięcy użyć. Możesz mieć pewność, iż Twój post pojawi się większej ilości osób, które zainteresowane będą mogły odwiedzić Twój profil.

Jak używać hasztagów w Social Mediach?

Jest kilka podstawowych zasad, których powinno się przestrzegać używając hasztagów w Social Media. Oto niektóre z nich:

  • Hasztag powinien pasować do treści – Jeśli zamieszczasz zdjęcie Twojego zwierzaka to hasztag #fashion lub #travel z pewnością nie będzie pasował. Droga na skróty nie zaprowadzi Cię do Twojego celu, jakim jest zwiększanie zasięgu Twoich postów. Zdjęcia, które wyświetlają się pod danym hasztagiem, a które do niego nie pasują, bardzo często są zgłaszane przez innych użytkowników. Tego typu zabiegi są przez większość Internautów nieakceptowane, gdyż wprowadzają ich w błąd.
  • Hasztag nie powinien być odmieniany– Jeśli postanowiłeś wykorzystać hasztag w środku zdania, pamiętaj, aby go nie odmieniać! Odmieniając hasztag, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie trafisz ze swoją treścią do potencjalnej dużej grupy odbiorców.
  • Hasztagi powinny być krótkie, a jeśli składają się z kilku wyrazów, to każdy następny wyraz powinien rozpoczynać się wielką literą np. #LoveTravel
  • Należy unikać hasztagów z grupy hasztagów zakazanych (zbanowanych) – są to takie hasztagi jak np. #books, #DM, #HotGirls, #Italiano, #Instamood i wiele innych. Listę można znaleźć wpisując w wyszukiwarkę hasło: Lista zakazanych hasztagów
  • Zaleca się używać hasztagów powyżej 100 tys. użyć – istnieje duża szansa, że post z wykorzystaniem takiego hasztagu trafi do dużej liczby odbiorców.
zobacz również

Jak dotrzeć z postami do nowych użytkowników na Instagramie?

Jak skutecznie budować markę na Linkedin?